2025-04-29
Sankcijām pakļautais amonija nitrāts tiek izvests no ostas teritorijas, samazinot iespējamos vides apdraudējuma riskus
07.05.2025
2024. gada laikā būtiskus soļus noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas (NILLTPF) novēršanā un sankciju izpildē ir spēris Finanšu izlūkošanas dienests (FID), stiprinot starptautisko sadarbību, kā arī turpinās darbs pie MONEYVAL 6. kārtas novērtējuma. Šis būs būtisks atzinums par Latvijas spēju efektīvi cīnīties pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Papildus tam, FID ir izstrādājis vairākus inovatīvus risinājumus, kas ievērojami uzlabo datu apmaiņu un paātrina noziegumu atklāšanu valstī. Vairāk par šiem sasniegumiem, kā arī par plāniem nākotnē, var iepazīties nesen publicētajā 2024. gada pārskatā.
“Atskatoties uz aizgājušo gadu un ar skatu nākotnē, labi apzināmies, ka turpināsim darboties sarežģītā un dinamiskā vidē, kuru ietekmē ģeopolitiskie notikumi, jaunās tehnoloģijas un inovatīvi finanšu produkti. Mūsu komandas loma un spējas rūpēs par valsts, iedzīvotāju un finanšu sistēmas drošību būs izšķirīgas, lai nodrošinātu efektīvu sankciju izpildi, NILLTPF novēršanu un stiprinātu starptautisko uzticību Latvijai,” par paveikto saka FID priekšnieks Toms Platacis.
Kopš 2024. gada 1. aprīļa FID kļuva par kompetento institūciju starptautisko un nacionālo sankciju izpildes jautājumos. Šajā laikā ir izveidota profesionāla komanda, izstrādāti stabili un efektīvi procesi, lai nodrošinātu Latvijas aizsardzību pret sankciju apiešanu.
“Privātais sektors, saskaroties ar jauno tiesisko realitāti, kur ir ļoti daudz piemērojamu sankciju, bieži vien nezināja, kā tās praktiski izpildīt. Radās pieprasījums pēc vienas centrālās iestādes, kurā šādos gadījumos vērsties,” par sankciju skaidrošanas aktualitātes nepieciešamību pērn bilst FID priekšnieka vietnieks sankciju jautājumos Paulis Iļjenkovs.
Kamēr turpinās Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā, sankcijas pret Krievijas un Baltkrievijas oligarhiem, uzņēmumiem un konkrētām ekonomikas nozarēm ir daļa no plašākas Eiropas Savienības un starptautiskās sabiedrības politikas, lai ekonomiski ierobežotu agresorvalstu spējas turpināt karadarbību.
Latvijā tas nozīmē gan finanšu līdzekļu iesaldēšanu, gan darījumu aizliegumus, gan arī uzņēmumu darbības ierobežošanu, lai nepieļautu sankciju apiešanu.
Darbs turpinās un P. Iļjenkovs uzsver, ka Latvija nav vājais posms un mūsu valsts finanšu sektors ir ārkārtīgi spēcīgs sankciju izpildē.
Turpinās Latvijas NILLTPF novēršanas sistēmas novērtējums MONEYVAL 6. kārtas ietvaros. Latvija ir pirmā MONEYVAL un FATF globālā tīkla valsts, kura tiek novērtēta šajā jaunajā kārtā. MONEYVAL 6. kārtas novērtējums Latvijai ir nozīmīgs, jo tā rezultātā iegūsim visaptverošu aktuālu starptautiski novērtējumu par Latvijas NILLTPF novēršanas sistēmu.
Ievērojot izvirzītās 2024. gada prioritātes – MONEYVAL novērtējumam tika veltīta īpaša uzmanība un resursi. FID kā vadošā iestāde organizēja mācības vairāk nekā 700 dalībniekiem no valsts un privātā sektora. Tāpat FID koordinēja apjomīgo tehniskās atbilstības un efektivitātes anketu iesniegšanu, novērtētāju komandas klātienes divu nedēļu vizīti, kuras laikā notika intervijas ar vairāk nekā 200 valsts un privātā sektora pārstāvjiem, lai sniegtu padziļinātu ieskatu Latvijas NILLTPF novēršanas sistēmas darbībā un novērtētu tās efektivitāti.
Lai palīdzētu nefinanšu nozarei (piemēram, grāmatvežiem, nekustamo īpašumu darījumu starpniekiem, juridisko pakalpojumu sniedzējiem, utt.) atklāt iespējamos noziedzīgos nodarījumus un par tiem ziņot, 2024. gadā FID ieviesa vienkāršotu ziņošanas kārtību nefinanšu sektoram. Tā ļauj ātrāk un ērtāk iesniegt ziņojumus par aizdomīgiem darījumiem, kas ir būtiski, lai savlaicīgi atklātu iespējamos noziegumus.
Atvieglotās ziņošanas kārtības ieviešanas rezultātā ir krietni audzis iesniegto ziņojumu skaits – par 42% vairāk nekā 2023. gadā.
Finanšu noziegumu apkarošanas kvalitāte un ātrums ir ne tikai FID, bet arī citu iestāžu darbības prioritāte, tāpēc FID izstrādāja īpašu datu meklētāju, kas nodrošina autorizētiem TAI lietotājiem daļēju piekļuvi FID datu bāzei, vienlaikus garantējot personas datu konfidencialitāti ar pseidoanonimizācijas risinājumu.
Šis rīks ievērojami atvieglo starpinstitucionālo sadarbību, paātrinot datu apmaiņu starp iestādēm un samazinot administratīvo slogu.
2024. gada FID darbības pārskats atklāj būtiskākos sasniegumus finanšu izlūkošanā, sankciju izpildes jomā, starptautiskajā sadarbībā un tehnoloģiju inovācijās. Šajā pārskatā īpaša uzmanība pievērsta arī MONEYVAL 6. kārtas novērtējumam un dienesta attīstības plāniem 2025. gadā. Aicinām iepazīties ar pilnu ziņojumu FID tīmekļvietnē.
FID saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumu veic aizdomīgu darījumu un citas saņemtās informācijas kontroli un iegūst, saņem, reģistrē, apstrādā, apkopo, uzglabā, analizē un sniedz izmeklēšanas iestādēm, prokuratūrai un tiesai informāciju, kuru var izmantot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas vai šo darbību mēģinājuma, vai cita ar to saistīta noziedzīga nodarījuma novēršanai, atklāšanai, pirmstiesas kriminālprocesam vai iztiesāšanai.
2025-04-29
Sankcijām pakļautais amonija nitrāts tiek izvests no ostas teritorijas, samazinot iespējamos vides apdraudējuma riskus
2025-04-24
Finanšu izlūkošanas dienesta aprīļa informatīvais izdevums