Sankcijas
Lai nodrošinātu mieru, drošību un tiesiskumu atbilstoši Latvijas starptautiskajām saistībām un nacionālajām interesēm, tiek ieviestas nacionālās un starptautiskās sankcijas. Katra valsts var noteikt savas nacionālās sankcijas. Sankciju likumā ir noteikti gadījumi, kuros jāpiemēro ES vai NATO dalībvalsts noteiktās sankcijas.
Sankciju veidi:
- Finanšu ierobežojumi — ierobežojumi attiecībā uz finanšu instrumentiem un finanšu līdzekļiem, kas pieder starptautisko publisko tiesību subjektam, fiziskai vai juridiskai personai, vai citam identificējamam sankciju subjektam vai ir sankciju subjekta valdījumā vai kontrolē.
- Civiltiesiskie ierobežojumi — ierobežojumi attiecībā uz visa veida darījumiem ar citiem ekonomiskajiem resursiem, ja šo darījumu rezultātā šie resursi maina īpašnieku, un šo darījumu mērķis ir radīt un darīt pieejamus finanšu līdzekļus vai cita veida ekonomiskos resursus sankciju subjektam.
- Ieceļošanas ierobežojumi — ierobežojumi sankciju subjektam ieceļot, uzturēties vai šķērsot Latvijas teritoriju tranzītā.
- Stratēģiskas nozīmes preču un citu preču aprites ierobežojumi — aizliegums sankciju subjektam pārdot, piegādāt, nodot, eksportēt vai citā veidā atsavināt vai darīt pieejamas noteikta veida stratēģiskas nozīmes vai citas likumā noteiktas preces.
- Tūrisma pakalpojumu sniegšanas ierobežojumi — aizliegts piedāvāt tūrisma pakalpojumus ceļošanai uz konkrētām teritorijām.
Finanšu izlūkošanas dienesta kompetence
Finanšu izlūkošanas dienests ir kompetentā institūcija cīņā pret starptautisko un nacionālo sankciju apiešanu vai apiešanas mēģinājumu finanšu ierobežojumu izpildē Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteiktajā kārtībā.
Citu par nacionālo un starptautisko sankciju izpildi atbildīgo kompetento institūciju uzraudzībā esošajām personām ir pienākums ziņot Finanšu izlūkošanas dienestam, ja ir aizdomas par starptautisko un nacionālo sankciju apiešanu vai apiešanas mēģinājumu finanšu ierobežojumu izpildē.
Finanšu izlūkošanas dienests uztur arī informāciju par sankciju subjektiem – fizisku vai juridisku personu vai citu identificējamu subjektu, attiecībā uz kuriem noteiktas nacionālās un starptautiskās sankcijas, sarakstus. Ievērojot, ka atbilstoši Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumam noteiktos gadījumos jāpiemēro arī ES vai NATO dalībvalsts noteiktās sankcijas, Finanšu izlūkošanas dienests savā tīmekļa vietnē izvieto saites uz zināmiem ES/NATO valstu sankciju sarakstiem.
Sankciju saraksti pieejami šeit.
Par sankciju ieviešanas ievērošanu atbildīgās iestādes Latvijā
Ārlietu ministrija ir koordinējošā institūcija sankciju jautājumos Latvijā. Tās uzdevums ir nodrošināt informācijas apriti ar starptautiskajām organizācijām un ārvalstu kompetentajām institūcijām par sankciju noteikšanu, ieviešanu un izņēmumu piemērošanu Latvijā.
Citas kompetentās iestādes:
- Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde – par ieceļošanas ierobežojumiem.
- Ekonomikas ministrija – par tūrisma pakalpojumu sniegšanas ierobežojumiem.
- Finanšu un kapitāla tirgus komisija – par finanšu ierobežojumiem.
- Valsts ieņēmumu dienests – par finanšu un civiltiesisko ierobežojumu izpildi attiecībā uz tā uzraudzībā esošajām ar finanšu nozari saistītajām personām.
- Patērētāju tiesību aizsardzības centrs – par finanšu un civiltiesisko ierobežojumu izpildi attiecībā uz to uzraudzībā esošajām personām, kas nodarbojas ar kreditēšanu un parāda atgūšanas pakalpojumiem.
- Latvijas Zvērinātu advokātu padome – par nacionālo un starptautisko sankciju noteikto ierobežojumu izpildi zvērinātu advokātu darbā.
- Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija – par nacionālo un starptautisko sankciju noteikto ierobežojumu izpildi zvērinātu revidentu un zvērinātu revidentu komercsabiedrību darbā.
- Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija - par nacionālo un starptautisko sankciju noteikto ierobežojumu izpildi izložu un azartspēļu organizētāju darbā.
- Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde – par nacionālo un starptautisko sankciju noteikto ierobežojumu izpildi saistībā ar darījumiem ar kultūras pieminekļiem, mākslas un antikvāro priekšmetu apriti.
- Latvijas Banka – par starptautiskajās un nacionālajās sankcijās noteikto ierobežojumu izpildi kapitālsabiedrībās, kas nodarbojas ar ārvalstu valūtas skaidrās naudas pirkšanu un pārdošanu.
- Rajona (pilsētas) tiesas zemesgrāmatu nodaļa – par civiltiesisko sankciju attiecībā uz nekustamo īpašumu izpildi.